İklim Dirençli ve Sürdürülebilir Arı Meraları Pilot Uygulama Projesi

Anasayfa / Projeler / İklim Dirençli ve Sürdürülebilir Arı Meraları Pilot Uygulama Projesi

Conservation Collective ve Sivil Toplum için Destek Vakfı işbirliği ile hayata geçirilen Turquoise Coast Environment Fund – Turkey (TCEF) kapsamında desteklenen “İklim Dirençli ve Sürdürülebilir Arı Meraları Pilot Uygulama Projesi”; İklim Araştırmaları Derneği tarafından yürütülmektedir. Çevre ve Arı Koruma Derneği (ÇARIK) ve Marmaris Ekolojik Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ise projenin faydalanıcıları olarak yer almaktadır.

Projenin genel amacı, Marmaris’te arıcılık faaliyetlerinin daha az çevresel etki ve daha fazla fayda ile sürdürülebilmesi ve yerel ürün ve geçim kaynaklarının çeşitlendirilmesidir. Projemiz en temelde, iklim modellerinden faydalanarak bölgede yeni üretim yöntemine geçişin faydalarını ortaya koymayı ve olası senaryoları belirlemeyi hedeflemektedir.

Bu çerçevede gerçekleştirilecek proje faaliyetleri ile Marmaris arıcılık bölgelerinde mevcut/geleneksel arıcılık faaliyetlerinin iklim risklerini ortaya koymanın yanı sıra “Arı Meraları” sistemin yaygınlaştırılması ile sağlanacak çevresel/ekonomik faydalar ortaya koyulacaktır.

12 ay sürecek faaliyetler neticesinde, projeden beklenen kazanımlar ise aşağıda özetlenmiştir:

  • Arıcılık faaliyetlerinin iklim direncinin artırılması
  • Arıcılık faaliyetlerinin çevresel etkilerinin azaltılması
  • Ekosistem hizmetlerinin gelişmesi
  • Arı Meraları modelinin yarattığı ekonomik faydanın ve fizibilitenin ölçülmesi

Proje ile ilgili yayınlar