23-28 Şubat 2020 İngiltere Ziyaretimiz

23-28 Şubat 2020 İngiltere Ziyaretimiz

Birçok farklı paydaş ile bir araya geldiğimiz İngiltere ziyaretimizi 23-28 Şubat 2020 tarihleri arasında gerçekleştirdik.

Derneğimizin proje ortağı olarak yer aldığı “Türkiye Sütçülük Sektörünün Su Sürdürülebilirliği: Verimlilik, Riskler ve Kırılganlıklar” projesi kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlere bir yenisi daha eklendi. ASÜD ve üye firmaların temsilcileri, EWA Kurumsal Danışmanlık Kurucu Ortağı Anıl Bayülker ve Derneğimiz Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Emrah Alkaya’dan oluşan 11 kişilik heyet ile İngiltere’ye düzenlenen çalışma ziyareti kapsamında incelemelerde ve temaslarda bulunuldu. 23-28 Şubat tarihleri arasında düzenlenen ziyaret süresince, İngiltere sütçülük sektöründe su kullanımına ilişkin çalışmalar yürüten kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ziyaret edildi. Çiftlik ziyaretleri ile uygulamaya dair örnekler yerinde incelendi.

Projenin İngiliz ortağı olan IBLF Global tarafından organize edilen seyahat programının ilk gününde projeye dair elde edilen veriler, yürütülen çalışmalar ve ülkemiz sütçülük sektörünün mevcut su kırılganlıkları hakkında Yönetim Kurulu Üyemiz Dr. Emrah Alkaya tarafından bilgi verildi. Ardından sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği konularının tarihi gelişimi, geleceğe dair yaklaşımlar üzerine sürdürülebilirlik danışmanı Dr. Ali Gizer tarafından bir sunum yapıldı. Programın öğleden sonraki bölümünde University of East London ziyaret edildi. Sürdürülebilirlik Araştırmaları Enstitüsü Direktörü Profesör Darryl Newport tarafından sürdürülebilirlik konusunda Birleşik Krallıklarda yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Türkiye’nin İngiltere Büyüklelçiliği, Ticaret Müşavirliği’ de ziyaret edilerek ASÜD hakkında bilgi verildi. İngiltere süt ve süt ürünleri pazarı, yatırım fırsatları hakkında bilgi alındı.

Programın ikinci gününde İngiltere Sütçülük Kurumu Dairy UK ziyaret edildi. Sürdürülebilirlik ve Çevre konularından sorumlu Henry Clifford ve Peter Dawson İngiltere sütçülük sektörüne ilişkin rakamlar yanı sıra sürdürülebilirlik, su yönetimi ve çevre yaklaşımları hususunda katılımcılara bilgiler aktardı. Ardından İngiliz Süt Üreticileri Birliği, RABDF adına konuşan Tim Brigstocke çiftçilerin su yönetimi ve kalitesi üzerine yürüttükleri çalışmaları anlattı.

AHDB (İngiltere Tarım ve Bahçe Bitkileri Geliştirme Kurumu) programın üçüncü gününde ziyaret edilerek İngiltere genelinde tarımsal yapılar ve su sürdürülebilirliği üzerine yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alındı. Öğleden sonra ise İngiltere Çevre Ajansı, Su Denetimi birimi sorumlusu Richard Austen İngiltere iklim, yağış, kuraklık durumu gibi konularda rakamsal bilgiler verdikten sonra denetim faaliyetleri konusunda alınan önlemler ve yürütülen çalışmaları aktardı.

Programın son gününde ziyaret edilen çiftliklerde süt üreticileri ile bir araya gelinerek sütçülük sektörü, hayvancılık, yem üretimi ve su yönetimi konularında incelemelerde ve bilgi alışverişinde bulunuldu.

23-28 Şubat 2020 İngiltere Ziyaretimiz